Wydrukuj tę stronę

Historia naszych łowisk do 1945 roku

 

Nasz młody kolega - Michał Duć - z racji swoich zainteresowań dotyczących historii Dolnego Śląska, a w szczególności Ziemi Świdnickiej, jak również od niedawna amator myślistwa, przeglądając swoje archiwa natknął się na ciekawostki dotyczące łowiectwa. Są to fragmenty niemieckich czasopism ukazujących się w okresie międzywojennym, w których zamieszczone zostały ogłoszenia firm powiązanych z tematem myślistwa, m. in. branży produkcji broni myśliwskiej, i wielu innych...

.         . 

Nie sposób nie zauważyć jak rozwinięty był ówczesny "przemysł myśliwski" na naszych ziemiach. Od produkcji broni i rusznikarni począwszy, poprzez wytwórnie artykułów łowieckich, kończąc na gadżetach kynologicznych. Niestety nasuwa się na myśl smutna dygresja - 85 lat później nie możemy pochwalić się niczym podobnym, poza dystrybucją drogich i często wątpliwej jakości akcesoriów myśliwskich, dostępnych dosłownie w kilku sklepach myśliwskich zlokalizowanych na terenie Dolnego Śląska.

Poniżej przedstawione jest trofeum kozła pozyskanego na terenie naszego łowiska (obw. 294) w okolicach Bystrzycy Górnej (niem. Oberweistritz), dnia 29.07.1913 r. Na uwagę zasługuje piękna ręcznie rzeźbiona deska pod trofeum.

 

W chwili obecnej Kolega jest w trakcie opracowywania artykułu dotyczącego funkcjonowania koła łowieckiego gospodarującego na terenach naszych łowisk przed II wojną światową. Artykuł ten ukaże się wkrótce na stronie... Zapraszam do śledzenia zmian.

 


Poprzednia strona: Historia Koła
Następna strona: Obwód 300